پلی که نظاره گر بخشی از تاریخ دفاع مقدس ما بود

به گزارش وبلاگ پاییز، 1 شهریور ماه سال 1359 یادآور شروع درگیری های پراکنده مرزی کشور های عراق و ایران و شروع جنگ تحمیلی 8 ساله بود. زمان چندانی نگذشته بود که این درگیری های پراکنده تبدیل به یک جنگ تمام عیار شدند.

پلی که نظاره گر بخشی از تاریخ دفاع مقدس ما بود

عراق در ابتدای جنگ توانست با استفاده از عنصر غافلگیری بخش هایی از خاک کشورمان را اشغال کند؛ اما فرایند این اشغال گری ها خیلی ادامه نداشت، زیرا رزمندگان ایرانی تلاش کردند علاوه بر بازپس گیری مناطق اشغال شده، جنگ را به داخل عراق بکشانند.

عراق در پی اشغال گری های خود تلاش کرد با تصرف پل کرخه، پل نادری یا پی پل ارتباط خوزستان را با استان های شمالی کشور قطع و پس از انجام این کار، شهر های اندیمشک و دزفول را ساقط کند، اما اینچنین نشد؛ زیرا پل کرخه در سال های ابتدایی انقلاب با 30 تن وزن، امکان عبور تانک عراقی را نداشت. بنابراین ارتش عراق مجبور بود پل دیگری روی رودخانه کرخه احداث کند.

رزمندگان کشورمان در هفت روز متوالی با دستان خالی، اما پر اراده دشمن را تا یک کیلومتری پل کرخه به عقب راندند. پل کرخه پس از عملیات پیروزمند فتح المبین مقر پاسگاه شهید قدوسی با حضور مشترک سپاه و ارتش شد. این پل در آن زمان مکانی برای هدایت نیرو های عمل کننده در عملیات های فتح المبین، محرم و والفجر مقدماتی بود.

پل کرخه در حال حاضر در 10 کیلومتری اندیمشک و در جاده اندیمشک - دهلران واقع شده است. این پل ارتباط غیرقابل تردیدی با ایوان کرخه دارد. ایوان کرخه باقیمانده شهری از دوره ساسانیان است. این شهر که باقیمانده های آن در 20 کیلومتری شمال غربی شوش و غرب رود کرخه قرار گرفته اند، در زمان شاپور دوم ساسانی ساخته شده است.

گفتنی است شهر باستانی ایوان کرخه در سال 1310 ثبت ملی شده است.

منبع: گردشبان

به "پلی که نظاره گر بخشی از تاریخ دفاع مقدس ما بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلی که نظاره گر بخشی از تاریخ دفاع مقدس ما بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید