درمان سرماخوردگی نوزادان زیر 3 ماه با چهار راه حل موثر

به گزارش وبلاگ پاییز، برای درمان سرماخوردگی نوزادان زیر 3 ماه، نمی توانید از دارو های مسکن و ضد سرفه موجود در داروخانه ها بهره ببرید. درمان های خانگی مانند ادامه شیردهی، استفاده از دستگاه بخور و پاک کردن بینی نوزاد به درمان سرماخوردگی نوزاد یاری می نماید.

درمان سرماخوردگی نوزادان زیر 3 ماه با چهار راه حل موثر

وبلاگ پاییز | سرویس مادر و کودک - اگر شما مبتلا به سرماخوردگی شوید، درمان های خانگی زیادی برای کاهش علائم و ایجاد احساس بهتر برایتان وجود دارد. سوپ مرغ، چای داغ و استفاده از دارو های سرماخوردگی بخشی از این درمان ها هستند. اما برای درمان سرماخوردگی نوزادان زیر 3 ماه، چون دارو ها و سوپ مرغ جزءگزینه ها نیستند، شرایط سختتر می گردد. اگر چه درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد، اما می توانید اقداماتی برای بهبود شرایط نوزادتان انجام دهید و خطر ابتلا به عفونت شدید را کاهش دهید. اگر فرزند شما نارس است و یا دارای شرایط خاص پزشکی است، با اولین نشانه سرماخوردگی با پزشک متخصص بچه ها تماس بگیرید تا اطمینان حاصل گردد علائم او به یک عفونت جدی تر مربوط نیست.

تشخیص سرماخوردگی در نوزادان زیر 3 ماه

نوزاد شما در اثر ابتلا به سرماخوردگی، آبریزش بینی زرد یا سبز رنگ پیدا می نماید. مخاط بینی در ابتدا رقیق و روشن است و با گذشت زمان غلیظ و تیره می گردد. تب از بیش از 38 درجه سانتی گراد نیز نشانه سرماخوردگی است. علائم دیگر مانند عطسه و سرفه نیز نشان از سرماخوردگی نوزاد دارد. اگر نوزاد شما به نظر مضطرب، بی اشتها و یا بی خواب می آید، ممکن است مبتلا به سرماخوردگی شده باشد.

زمان مراجعه به پزشک

برای نوزادان زیر 3 ماه، اگر تعداد پوشک های خیسشان در روز کاهش یافت، اطراف چشم قرمز شد یا مخاط زردرنگ در اطراف چشم ایجاد شد بایستی به پزشک مراجعه کنید. اگر سرفه یا آبریزش بینی نوزاد بیش از یک هفته ادامه داشت، یا دمای بدن کودک بیش از 38 درجه سانتی گراد بود، زمان مراجعه به پزشک بچه ها است. ایجاد تغییرات در اشتها و یا خلق و خو، مسائل گوش و یا هر گونه تغییر در رنگ پوست نوزاد را نیز به سرعت به پزشک گزارش دهید.

درمان سرماخوردگی نوزادان زیر 3 ماه

با استفاده از روش های زیر می توانید به درمان سرماخوردگی نوزادان زیر 3 ماه یاری کنید.

1. ادامه شیردهی

سیستم ایمنی بدن نوزادان نابالغ است و آن ها مانند بچه ها بزرگتر قادر به مبارزه با بیماری ها نیستند. اگر نوزاد شما از شیر مادر تغذیه می نماید، شیردهی را ادامه دهید تا سیستم ایمنی نوزاد تقویت گردد. شیر مادر، عوامل ایمنی را از مادر به نوزاد انتقال می دهد تا خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد و در طول بیماری نیز حفاظت بیشتری فراهم کند. در واقع، هنگامی که مادر یا نوزاد بیمار می شوند، گلبول های سفید خون در شیر مادر افزایش می یابند. هم چنین تغذیه با شیر مادر باعث می گردد که سرماخوردگی نوزاد سریع تر بهبود یابد و خطر ابتلا به عوارضی مانند عفونت گوش یا ذات الریه را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: عفونت گوش نوزادان را چگونه درمان کنیم؟

2. حفظ آب بدن نوزاد

تغذیه منظم نوزاد، فارغ از اینکه شیر مادر یا شیر خشک می خورد، برای جلوگیری از کم آبی بدن او ضروری است. بیشتر نوزادان کمتر از 3 ماهه هر 2 تا 3 ساعت شیر می خورند. به نشانه های گرسنگی نوزاد توجه کنید، خصوصا اگر تب دارد، به طور مرتب او را تغذیه کنید. مایعات دیگر مانند آب و الکترولیت ها را به نوزاد ندهید، زیرا شیرخواران فقط به شیرخشک یا شیر مادر احتیاج دارند تا احتیاج جسمی روزانه خود را تامین نمایند. اگر نگران هستید که نوزادتان مایعات کافی دریافت نمی نماید، با پزشک متخصص بچه ها تماس بگیرید.

3. پاک کردن بینی نوزاد

در چند ماه اول زندگی، نوزادان تنها از راه بینی نفس می کشند. به همین دلیل گرفتگی بینی در نوزادان بسیار ناراحت نماینده است. از آنجا که نوزاد شما نمی تواند بینی خود را بالا بکشد، می توانید با پاک کردن مخاط بینی، از ناراحتی او کم کنید. به ویژه پیش از تغذیه برای افزایش توانایی او برای خوردن شیر این کار را انجام دهید. استفاده از پوآر بینی راهی ساده و آسان برای پاک کردن بینی نوزاد است و تنفس او را آسان تر می نماید. اگر مخاط بینی غلیظ یا خشک شده است، ابتدا 1 تا 2 قطره بینی سالین (نمکین) در هر سوراخ بینی بریزید و سپس با استفاده از پوآر، بینی را تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: گرفتگی بینی نوزاد: چگونه بینی گرفته نوزاد را پاک کنیم؟

4. مرطوب کردن هوای تنفسی نوزاد

خشکی هوا منجر به خشک شدن بینی و مخاط آن می گردد. استفاده از دستگاه بخور سرد در اتاق خواب نوزاد باعث افزایش رطوبت هوا می گردد و تنفس نوزاد را آسان تر می نماید. دستگاه بخور را هر روز تمیز و خشک کنید تا باکتری ها وارد هوای اتاق نشوند. استفاده از بخور گرم، به علت نگرانی در خصوص سوختگی با آب داغ، برای نوزادان توصیه نمی گردد.

نگرانی از بروز RSV در نوزادان زیر 3 ماه

گاهی علائم سرماخوردگی نوزادان ناشی از ویروس سین سیشیال تنفسی (Respiratory Syncytial Virus) است. RSV یا ویروس پیوسته یاخته ای تنفسی، رایج ترین علت بیماری دستگاه تنفسی تحتانی در نوزادان و بچه ها است.

بیشتر بچه ها مبتلا به RSV بدون عارضه جدی بهبود می یابند. با این حال، در نوزادان نارس و زیر یک سال بیماری بر سیستم ایمنی بدن، قلب و ریه تأثیر می گذارد و ممکن است موجب بروز عفونت شدید ریه در آن ها گردد.

بیشتر بخوانید:

هشدار ها

  • اگر نوزاد شما دارای نشانه های سرماخوردگی به همراه تب، رنگ پریدگی پوست، خس خس سینه، کم اشتهایی و یا کاهش فعالیت است با پزشک متخصص بچه ها تماس بگیرید.
  • اگر تنفس نوزاد سخت است، سریعا نزد پزشک یا به بیمارستان بروید.
  • دارو های سرماخوردگی و سرفه نوزاد نباید برای بچه ها زیر 4 سال استفاده گردد، زیرا ممکن است باعث آسیب جدی به بدن آن ها گردد.
  • دارو های ضد تب و مسکن نیز تنها با تجویز پزشک بایستی به نوزاد داده گردد.

بیشتر بخوانید: سرماخوردگی نوزاد چهل روزه، نشانه ها و راه های درمان

برگرفته از: livestrong

منبع: setare.com

به "درمان سرماخوردگی نوزادان زیر 3 ماه با چهار راه حل موثر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سرماخوردگی نوزادان زیر 3 ماه با چهار راه حل موثر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید