ده ها انجمن علمی در شُرف از دست دادن فضای کاری!

به گزارش وبلاگ پاییز، در روزهای گذشته، دانشگاه علامه طباطبایی به مسئولان هفتاد انجمن علمی که سال هاست در یکی از طبقه های یکی از ساختمان های این دانشگاه مستقر هستند اعلام نموده که باید این طبقه را به دلایل فنی تخلیه نمایند.

ده ها انجمن علمی در شُرف از دست دادن فضای کاری!

به گزارش وبلاگ پاییز، براساس تعریفی که دانشنامه آزاد ویکی پدیا از عبارت انجمن علمی ارائه داده است، این سازمان برای ترویج یک رشته یا حرفه علمی یا گروهی از رشته ها و حرفه های مرتبط ایجاد می گردد. بخشی از فعالیت های انجمن های علمی مختلف در ایران، برگزاری کنفرانس های تخصصی یا انتشار نشریات علمی است. به طور مثال انجمن ریاضی ایران در سال 1350 تاسیس شد و چندی بعد متولی برگزاری یکی از مهم ترین رویدادهای ریاضیاتی کشور یعنی مسابقه ریاضی دانشجویی شد.

این انجمن ها اکنون زیرنظر کمیسیون انجمن های علمی که خود زیرمجموعه معاونت پژوهشی وزارت علوم است قرار دارند و براساس حوزه تخصصی خود به 6 دسته گروه علوم انسانی، فنی و مهندسی، بین رشته ای، کشاورزی، علوم پایه و هنر تقسیم می شوند.

139 انجمن علمی در گروه علوم انسانی، 101 انجمن در گروه فنی و مهندسی، 88 انجمن در گروه بین رشته ای، 43 انجمن در گروه کشاورزی، 32 انجمن در گروه علوم پایه و هشت مورد در گروه هنر قرار دارند. بر اساس اطلاعات واصله، دفتر 70 انجمن علمی فعال از میان حدود 410 انجمن علمی، بیش از ده سال است که در در یک طبقه از ساختمان دانشگاه علامه طباطبایی واقع در خیابان کریم خان زند، ابتدای آبان شمالی مستقر هستند. روسای این انجمن ها اخیرا با نامه ای از سوی دانشگاه علامه طباطبایی روبرو شده اند که در این نامه به آن ها اعلام شده بایستی تا اواسط خردادماه ساختمان را به دلایل فنی تخلیه نمایند.

این اصرار به انجمن های علمی برای تخلیه ساختمان به دلایل فنی، در حالی اتفاق افتاده است که دفتر جهاد دانشگاهی علامه طباطبایی و بعلاوه مرکز همکاری های علمی و بین المللی هم در این ساختمان قرار دارند. علاوه بر این، تعدادی از مغازه های طلافروشی هم در پایین این ساختمان واقع شده اند. قرار است بعضی از این انجمن ها در ساختمان اکوی دانشگاه علامه طباطبایی مستقر شوند. بر اساس تصمیم گیری ها، انجمن علمی مدیریت ورزش هم در دانشکده ورزش این دانشگاه ها استقرار می یابد.

دانشگاه علامه طباطبایی و وزارت علوم هنوز موضع گیری رسمی ای نسبت به این موضوع نداشته اند. چه این دستور به تخلیه واقعا به دلایل فنی باشد و چه دانشگاه علامه طباطبایی قصد به بازپس گیری فضای خود را داشته باشد، باید دید وزارت علوم در روزهای پایانی دولت، تصمیم دارد از این انجمن ها که عموماً با بودجه های ناچیز فعالیت های ترویجی قابل توجهی در حوزه تخصصی خود انجام می دهند، حمایت کند؟

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ده ها انجمن علمی در شُرف از دست دادن فضای کاری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ده ها انجمن علمی در شُرف از دست دادن فضای کاری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید