راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه

به گزارش وبلاگ پاییز، آیا هم اکنون برای یک مصاحبه، سخنرانی یا یک جلسه مهم آماده می شوید؟ اعتماد به نفس یکی از عوامل معین کننده در نحوه پیشبرد این کارها به شمار می رود. ارتباط، موضوعی حیاتی در زندگی و کسب و کار است. در هر تعامل، نحوه ارتباط می تواند معین کننده بسیاری از چیزها باشد. در این مقاله با راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه آشنا خواهیم شد.

راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه

روش های افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه

به خاطر داشته باشید که اعتماد به نفس یک انتخاب است. اعتماد به نفس نوعی طرز فکر است که از درون فرد نشات می گیرد و برای همه افراد دست یافتنی است. با پیروی از هفت مرحله زیر، اعتماد به نفس خود در مصاحبهها را افزایش دهید.

1. تظاهر به داشتن اعتماد به نفس

اگر خود را فردی با اعتماد به نفس تصور نمی کنید، باید بدانید که تظاهر به داشتن آن بسیار شبیه به اعتماد به نفس داشتن است. این موضوع به این دلیل است که اعتماد به نفس یک انتخاب است. تظاهر به داشتن اعتماد به نفس باعث خواهد شد که دیگران شما را فردی مطمئن قلمداد کنند. از این رو خیلی زود شما آن را باور کرده و در همه زمینه ها با اعتماد به نفس رفتار خواهید کرد.

2. صریح و واضح ارتباط برقرار کنید

بیشتر ما فکر می کنیم داشتن اعتماد به نفس بستگی به چیزی دارد که می گوییم. این درست نیست. این موضوع به چیزی که دیگران می شنوند بستگی دارد. به همین دلیل داشتن ارتباطی روشن و صریح بسیار مهم است:

 • با سرعتی ثابت و قابل فهم صحبت کنید
 • در زمان سخنرانی، موزون نفس بکشید
 • با گفتن کلمه هایی مانند شاید، احتمالا یا ممکن است ارزش گفته های خود را پایین نیاورید
 • ارتباط چشمی و لبخند زدن را از قلم نیاندازید

3. استفاده از شوخ طبعی

به بامزه ترین افرادی که می شناسید فکر کنید. آیا توجه کرده اید که آنها اعتماد به نفس خوبی دارند؟ این به این دلیل است که بامزه بودن به معنای دل به دریا زدن است. شوخ طبعی همانند اعتماد به نفس، مسری است. از این رو تا جایی که می توانید آن را گسترش دهید.

حتما بخوانید: چگونه جذاب باشیم؟ 8 راه حل موثر برای جذاب بودن

4. یک مربی پیدا کنید

یک مربی انتخاب کنید تا مدام به شما یادآوری کند که به کجا می خواهید برسید و برای رسیدن به آنجا چه کارهایی را باید انجام دهید. وجود چنین افرادی باعث می شود که همیشه بلندپرواز باقی بمانید. فردی را انتخاب کنید که با شناسایی و پرورش نقاط قوتتان، به رشد و ترقی شما کمک کند.

5. لباس مناسب به تن کنید

اگر احساس راحتی کنید، احتمالا احساس اعتماد به نفس نیز خواهید داشت. اگرچه داشتن لباس شیک و فاخر برای مصاحبه یا سخنرانی اهمیت دارد، اما باید در آن ها راحت باشید. در غیر این صورت ممکن است احساس بی قراری یا عدم علاقه را به طرف مقابل القا کنید.

6. آمادگی

آماده شدن قبل از جسله یا سخنرانی می تواند به کاهش استرس، تمرکز ذهن و در نهایت افزایش اعتماد به نفس کمک کند.

افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه

7. مثبت فکر کنید

تسلیم شدن در برابر افکار منفی، نقطه ضعفی است که همه ما گهگاه به آن دچار می شویم. با این حال نباید اینگونه باشد. زمانی که دچار افکار منفی می شوید، بلافاصله آنها را از سر خود بیرون کنید. با تمرکز بر روی افکار مثبت می توانید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

چطور می توان همانند یک رهبر با اعتماد به نفس، ارتباط برقرار کرد؟

برای برقراری ارتباط همچون یک رهبر کاریزماتیک، موارد زیر را مد نظر داشته باشید.

1) یاد بگیرید که سریع فکر کنید و واکنش نشان دهید

به هنگام پاسخ به یک سوال یا ارائه یک گزارش، این فرمول را در ذهن داشته باشید: ابتدا یک پیشینه ارائه دهید، بعد جزئیات دقیق تری را بیان کنید، با یک مثال منظور خود را بهتر بیان کنید و در نهایت با خلاصه ای یک خطی، موضوع را خاتمه دهید. اختصار و کوتاهی، تمرکز می آورد. و تمرکز، وضوح و شفافیت را به دنبال دارد.

2) استفاده از مثال ها و داستان های تاثیر گذار

امروزه داستان سرایی یکی از مهارت های مهم در رهبری محسوب می شود. شما در مقام یک ارتباط گر باید با انتخاب داستان های تاثیرگذار در سخنرانی ها، مصاحبهها یا جلسات خود، دیگران را از لحاظ احساسی با موضوع خود درگیر کنید. افراد خجالتی به ندرت داستان می گویند. رهبران با اعتماد به نفس همیشه از این استراتژی استفاده می کنند.

3) استفاده از زبان بدن

واژه ها هرگز به تنهایی نشان دهنده اعتماد به نفس نیستند. لحن پر انرژی، صدای پرصلابت، حرکات صورت، تماس چشمی، لبخند زدن، سر تکان دادن، محکم دست دادن و حالت آرامش بدن، همگی این موارد به دیگران نشان می دهند که چقدر درباره موضوع بحث، اهداف یا شرایط خود اعتماد به نفس دارید.

4) بداهه گویی را تمرین کنید

تفکر مرسوم در بین سخنرانان این است که نظرات فی البداهه آنها چون فی البداهه هستند باید مختصر باشد. در صورتی که این طور نیست. زمانی که از سخنران خواسته می شود بدون هیچ اندیشه قبلی، چند کلامی بیشتر بگوید، اغلب آنها از این شاخه به آن شاخه می پرند تا زمانی که تشخیص دهند چه باید بگویند.

این کار را نکنید. اگر احتمال دارد که در چنین موقعیت هایی قرار بگیرید، مثبت فکر کرده و خود را از قبل آماده کنید.

5) پیچیده و سخت صحبت نکنید

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، اغلب سعی می کنند از اصطلاحات و واژگان تخصصی و سخت استفاده کنند تا به نظر باهوش بیایند. رهبران با اعتماد به نفس، موضوعات پیچیده را ساده تر می کنند تا ایده هایشان قابل فهم تر و عملی کردن آنها آسان تر به نظر بیاید.

6) اطلاعات خود را آزادانه به اشتراک بگذارید

رهبران واقعی اطلاعات استراتژیک خود را به اشتراک می گذارند. آنها عملکرد، مسائل و نتایج را با دیدی کلی نگاه می کنند. آنها می دانند که اطلاعات مهم، فقط به آنها تعلق ندارد. هر چقدر اطلاعات بیشتری را در اختیار دیگران قرار دهید، بیشتر به عنوان متخصص مورد توجه قرار خواهید گرفت.

7) استفاده از سوالات استراتژیک

یک اظهار نظر اغلب موافقت یا عدم موافقت را به دنبال دارد. مخالفت مستقیم با ایده های یک فرد می تواند منجر به توقف بحث و نوآوری شود. فردی که با شک و تردید سوال کند، احتمالا پاسخی دریافت نخواهد کرد. اما یک ارتباط گر با اعتماد به نفس از سوالات تلقینی یعنی پرسش هایی که به گونه ای طراحی شده اند که حاوی جواب نیز هستند، برای پیشبرد بحث و تصمیم گیری استفاده می کند. یک سوال خوب می تواند ایده ها و فرصت های جدیدی را ایجاد کند.

افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه

توصیه هایی برای افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه

 • داشتن لحنی ثابت و واضح: با تمرین سعی کنید بدون لکنت و مِن مِن کردن صحبت کنید.
 • برقراری تماس چشمی: به زمین خیره نشوید. به اغراد نیز خیره نشوید. با حالتی طبیعی با دیگران تماس چشمی برقرار کنید.
 • گوش دادن به دیگران: گوش دادن به حرف دیگران می تواند جهان بینی شما را گسترش دهد. بعلاوه می تواند به کاهش تفاوت ها میان شما و دیگران کمک کند و در نهایت این موضوع نشان خواهد داد که به دیدگاه های دیگران نیز توجه می کنید.
 • حمله یا تهدید نکنید: اعتماد به نفس یک حالت تهاجمی نیست. یک فرد با اعتماد به نفس، حرف های دیگران را می شنود، به آنها پاسخ می دهد و در نهایت برای حل مشکل، تلاش می کند.
 • از صمیم قلب صحبت کنید: زمانی که با دیگران صحبت می کنید، سعی کنید حس درونی و اعتقادات خود را نشان دهید. ممکن است احساساتی و پرشور به نظر بیایید، اما شور و شوق می تواند حس اعتماد به نفس را از خود ساطع کند.
 • به دنبال راه حل های دو سر بُرد باشید: زمانی که شما اعتماد به نفس داشته باشید، می توانید با این نگرش به مصاحبه بپردازید که ممکن است دیدگاه هر دو طرف درست و معتبر بوده و به دنبال راه حل هایی برای برد دو طرف باشید.
 • از شوخ طبعی استفاده کنید: زمانی که موضوعی برای ما مهم است، گاهی سخت است که خوشدلانه درباره آن بحث کنیم. اما شوخ طبعی می تواند به کاهش تنش کمک کند و نشان دهد شما با خودتان راحت هستید.
 • ابراز قدردانی: اعتماد به نفس با تکبر و غرور تفاوت دارد. کسی که اعتماد به نفس دارد، می تواند قدردانی و تشکر خود را نسبت به دیگران ابراز کند. بعلاوه ابراز قدردانی، یکی از موثرترین راه ها برای تقویت روابط است.
 • زمانی که اشتباه می کنید، عذرخواهی کنید.
 • دیگران را تایید کنید: از آنها تعریف کنید و مسائل آنها را تشخیص دهید.

کلام آخر

به یاد داشته باشید برای افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه با لحنی ثابت و واضح صحبت کنید. تماس چشمی و لبخند را از قلم نیاندازید. حین صحبت از زبان بدن استفاده کنید و مخاطب خوبی باشید. افزایش اعتماد به نفس و مهارت های ارتباطی موضوعی دست یافتنی و انتخابی است و تنها به کمی تمرین و تلاش نیاز دارد.

پیشنهاد می کنیم راه های بالا بردن اعتماد به نفس در بچه ها را نیز در انگیزه بخوانید تا بتوانید این ویژگی موثر و اساسی را از ابتدا در فرزندانتان نیز تقویت کنید.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را درباره این مقاله با ما و دیگر مخاطبان انگیزه در میان بگذارید.

منبع: مجله انگیزه

به "راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید