پادرمیانی هاشمی برای حناچی

به گزارش وبلاگ پاییز، اختلاف روحانی با شهردار و شهرداری بر سر ماجرای تخریب ملک جماران همچنان ادامه دارد. روز گذشته رئیس شورای شهر تهران در سخنانی گفت: از آقایان روحانی و جهانگیری درخواست می کنم این اجازه را بدهند که رابطه دولت و شهرداری ترمیم شود و کدورت ها را کنار بگذاریم. این صحبت محسن هاشمی و اشاره او به کدورت در همین زمینه بود؛ کدورتی که باعث شده پیروز حناچی به هیئت دولت دعوت نشود.

پادرمیانی هاشمی برای حناچی

شرق در ادامه می نویسد: هاشمی در پایان دویست و سی و دومین جلسه شورای شهر تهران در جمع وبلاگ پاییز یکی از وظایف هیئت رئیسه شورا را ترمیم رابطه دولت و شهرداری مطرح نمود و گفت: در این دوره تلاش خود را افزون می کنم تا رابطه دولت و شهرداری را که کمی خدشه دار شده، مجددا برقرار کنم و ببینیم آقای حناچی مجددا در جلسات دولت حضور یابند. از آقایان روحانی و جهانگیری درخواست می کنم این اجازه را بدهند که رابطه ترمیم گردد و کدورت ها را کنار بگذاریم.

اگرچه رئیس شورا در این باره شرح بیشتری نداد؛ اما ناگفته پیداست که ماجرای کدورتی که از آن صحبت می کند، چیست. روز 13 مرداد خود حناچی در آخرین نشست خبری که داشت، در این زمینه شرحاتی را به صورت سربسته ارائه داد؛ شرحاتی که البته نشان می دهد با او در دولت برخورد خوبی نشده است و به همین دلیل دیگر در جلسات هیئت دولت شرکت نمی کند.

حناچی، شهردار تهران، در پاسخ به این سوال که چه زمانی در جلسه هیئت دولت شرکت می کنید؟ این طور پاسخ داد: به نظرم رابطه دولت و شهرداری دو طرفه است و شخصیت بنده به گونه ای است که ادبیات تند و طلبکارانه را نمی پسندم. تعبیری که شهردار تهران به کار برد و از آن با عنوان ادبیات تند و طلبکارانه یاد کرد، به نظر می رسد همان اتفاقی است که منجر به کدورت بین شهردار و رئیس جمهور شده است.

حناچی در ادامه نشست خبری درباره حضور نداشتن خود در جلسات هیئت دولت گفت: حضور شهردار تهران در دولت براساس قانون و آیین نامه ها به عنوان میهمان است و شهردار تهران عضو هیئت دولت نیست؛ اما از زمان مرحوم هاشمی رفسنجانی و دوره کرباسچی حضور شهردار در جلسات هیئت دولت باب شد که این حضور هم برای دولت و هم برای شهرداری مفید بود؛ چرا که می توانستیم بسکمک از مسائل را به صورت مستقیم حل کنیم؛ مثلا اگر مشکل اوراق مشارکت حل شد، به دلیل پیگیری های مستقیم شهردار تهران در حاشیه هیئت دولت بود و دقت داشته باشید که شهردار تهران رئیس مجمع کلان شهر ها نیز هست و حضورش در هیئت دولت به کنندگی از 50 میلیون نفر است.

شهردار تهران همچنین روز 22 مرداد درباره علت غیبتش در جلسات هیئت دولت در گفت وگوی تلویزیونی برنامه چاپ اول در شبکه خبر با اشاره به غیبت خود در جلسات هیئت دولت اظهار کرد: بر اساس قانون و آیین نامه های دولت، اعضای دولت سنتی داشتند که شهردار تهران را به جلسه هیئت دولت دعوت می کردند. مدتی است که دعوت نامه ای ارسال نمی گردد، به طور طبیعی ما هم شرکت نمی کنیم. شهردار تهران با بیان اینکه تعامل دولت و شهرداری به سود مردم است، اضافه کرد: اختلاف از این جنس بین شهرداری و نهاد های دیگر زیاد است. حناچی شرح داد: بسکمک از وزارتخانه های بزرگی که ما در شهر تهران داریم، رأی ماده 100 دارند. اگر شهرداری بخواهد اقدامی کند، ممکن نیست و اختلافات این چنینی وجود دارد.

این بخش صحبت های شهردار تهران اشاره به حکم تخریب شهرداری برای ساخت وساز حاشیه ساز نهاد ریاست جمهوری در جماران است؛ موضوعی که اختلاف میان شهرداری و دولت از آن آغاز شد. در همین زمینه خلیل آبادی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، درباره دعوت نشدن حناچی برای حضور در جلسات هیئت دولت شرحاتی را ارائه داد. او در این باره گفت: حناچی از زمانی که به عنوان شهردار تهران منصوب شد، همواره در جلسات هیئت دولت شرکت می کرد؛ اما به تازگی در چند جلسه اخیر، او به جلسات دعوت نشده است که احتمال می دهیم این دعوت نشدن به موضوع تخریب ساختمان نهاد ریاست جمهوری در جماران برمی گردد.

او با بیان اینکه بعد از تخریب این ساختمان دیگر حناچی به جلسات هیئت دولت دعوت نشد و شاید این مسئله روی روابط دولت و شهرداری تأثیر گذار بوده، گفت: البته شهردار تهران عضو میهمان هیئت دولت است و با اختیار دولت به این جلسات دعوت می گردد؛ اما معمولا مرسوم بوده که شهردار نیز در جلسات باشد و امیدواریم هرچه سریع تر این مسائل حل گردد؛ چرا که تهران به دلیل پایتخت بودنش نیازمند رابطه متقابل با دولت است. البته به تازگی دولت درباره اوراق مشارکت مترو کمک زیادی به شهرداری کرده و این طور نیست که حالا که شهردار در جلسات شرکت نمی کنند، دولت هم خدمات نمی دهد؛ اما این موضوع در افکار عمومی و رسانه ها بازتاب زیادی داشته است و امیدواریم دولت تدبیر کنند تا این مسئله نیز حل گردد.

خلیل آبادی که در یک برنامه تلویزیونی صبحت می کرد، درباره ماجرای تخریب ملک جماران گفت: در جماران محدودیت ارتفاع وجود دارد که ملکی متعلق به نهاد ریاست جمهوری در حال ساخت بوده که به این محدودیت ارتفاع توجه نکرده و یک طبقه اضافه تر ساخت که این مسئله باعث شد همکاران ما جلوی این تخلف بایستند و ارتفاع مازاد را تخریب کنند. برای ما همه مردم، همه نهاد ها و همه ارگان ها در برابر قانون یکسان هستند و نباید از تخلف هیچ یک چشم پوشی کرد.

ماجرایی که منجر به اختلاف دولت و شهرداری شد، اوایل تیر سال جاری و با خبر تخلف در ساخت وساز ملکی متعلق به نهاد ریاست جمهوری در جماران آغاز شد. منتقدان می گفتند این نهاد از قدرت خود برای دورزدن قانون و مصوبات استفاده می کند و در سمت دیگر نیز روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری از پایبندی به قانون و خبرسازی های غیرموثق می گفت.

تخلف نهاد ریاست جمهوری در ساخت وساز یک ملک، با اخباری غیررسمی از سوی وبلاگ پاییز و در فضای مجازی آغاز شد که از تخلف غیرقانونی نهاد ریاست جمهوری درباره ساخت یک پلاک غیرمجاز در جماران حکایت داشت. چند روز بعد نیز محمدجواد حق شناس، عضو شورای شهر، با بازنشر یکی از این نوشته ها در توییتر خود، ضمن تأیید این ساخت وساز غیرمجاز، از حضور دو عضو شورای شهر در محل و اقدامات لازم برای تخریب بخش های غیرقانونی خبر داد.

در کنار این نوشته ها، نامه جمعی از اهالی محله جماران خطاب به شهردار منطقه یک هم تأییدی بر این ساخت وساز بود که در آن نامه آمده بود: احتراما این جانبان امضاکنندگان اهالی محله جماران به عرض می رسانیم که مدتی است شخص یا اشخاص نامعلوم با ادعای ارتباط با مقامات دولتی، مبادرت به ساخت وساز غیرقانونی در مقیاس وسیع در بخشی از اراضی واقع در یاسر، خیابان شهید حمید حسنی کیا، اول چوبینه کرده اند و به این ترتیب با تخطی از موازین شهرسازی و مقدرات شهرداری، عملا سبب ضرر به حقوق مادی و معنوی اهالی محل شدند و سبب ساز ایجاد جو نارضایتی در سطح عمومی شدند.

آن ها در ادامه نامه خود این رفتار را مصداق نقض حقوق شهروندی دانستند و خواستار توقف عملیات ساختمانی شدند. حق شناس که پیش از این از تأیید این ساخت وساز غیرمجاز خبر داده بود، در گام دوم تخلف را مربوط به نهاد ریاست جمهوری و نه شخص رئیس جمهوری دانست و از تخریب طبقه غیرمجاز نیز خبر داد.

تخریب طبقات یا نیم طبقه غیرقانونی منجر به پایان این ماجرا نشد و در روز های بعد خبر رسید به دلیل اخبار و حاشیه های این ماجرا، شهردار تهران دیگر به جلسات هیئت دولت فراخوانده نمی گردد.

در بخشی از ماجرای پیگیری این تخلف و شرحات دو طرف، یعنی مدیران شهر و مقامات نهاد ریاست جمهوری، شورای عالی شهرسازی نیز به موضوع وارد شد و قرار شد محدودیت ارتفاع در منطقه جماران برداشته گردد. انتشار این خبر با واکنش های فراوانی روبه رو شد و حتی یکی از اعضای شورا از حذف دستوری خود از این جلسه نوشت. پیش تر نیز سخنگوی شورای شهر تهران از نامه اعضای شورای شهر در مخالفت با این جلسه نوشت.

علی اعطا دراین باره گفت: حسینیه جماران واقع در محله جماران در محدوده منطقه یک شهرداری تهران، به عنوان یک اثر دارای شئون ملی، در سال 67 به شماره 1853 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و محله جماران نیز به عنوان یک بافت ارزشمند مسکونی و روستایی دارای ارزش هویتی، تاریخی و فرهنگی به شمار می آید.

او گفت: با توجه به ابعاد شخصیتی حضرت امام خمینی به عنوان رهبر انقلاب اسلامی و بنیان گذار جمهوری اسلامی، هرگونه اتخاذ تصمیم درباره جماران، مستلزم درنظرداشتن ملاحظات و حساسیت های ویژه اجتماعی و همچنین فرهنگی- میراثی است.

اعطا در ادامه به جلسه شورای عالی شهرسازی پرداخت و گفت: از آنجا که ارائه گزارش درباره طرح تفصیلی محله جماران پیرو دستور رئیس جمهوری در دستور جلسه آینده شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در روز دوشنبه 13 مرداد قرار گرفته است، هرگونه تصمیم گیری شتاب زده و بدون پشتوانه کارشناسی جدی در راستای لغو طرح تفصیلی ویژه جماران یا رفع محدودیت ارتفاعی آن، ممکن است نه تن ها منجر به مخدوش شدن هویت تاریخی آن محله گردد؛ بلکه نارضایتی هایی را میان ساکنان و ذی نفعان دیگر محدوده های دارای طرح های ویژه با محدودیت های ساخت وساز در شهر تهران و حتی دیگر شهر ها رقم بزند.

خود پیروز حناچی هم در نشست خبری خود در سخنانی در این باره با اشاره به پیشینه تاریخی محله جماران، گفت: هنگامی که کننده گورباچف به دیدار امام در جماران آمده است، نوشته وقتی از ماشین پیاده شدم، انتظار داشتم به سرسرایی بزرگ وارد شوم که در نهایت به کاخی منتهی می گردد؛ اما وارد روستایی شدم و در خانه ای معمولی وارد شدم؛ بنابراین با این نگاه جماران یک محله نیست و در سطح جهانی، ملی و محلی باید به آن نگاه کرد.

طرح ویژه ای در شورای عالی شهرسازی برای این محله به تصویب رسیده که امروز این طرح عمل کرده و جماران به شکل سابق نگه داشته شده است. مجموعه پلاک هایی که در این طرح بوده، 146 پلاک است که حدود 35 پلاک در تملک دولتی ها، شهرداری و مؤسسه نشر امام است و 104 پلاک درگیر این موضوع تغییرات هستند. به این ترتیب درگیری عمومی فراگیری نیست و عمدتا پلاک های جنوبی این محدوده نیز ساخت وساز کردند.

در نهایت هم البته نتیجه تصمیم جلسه شورای عالی شهرسازی مبنی بر بررسی لغو محدودیت ساخت و ساز در جماران، طوری نشد که رئیس جمهور و دولت را راضی کند و اعلام شد فعلا قرار نیست این محدودیت لغو گردد.

به همین دلیل نیز این کدورت و اختلاف تا امروز همچنان به قوت خود باقی مانده و حناچی، شهردار تهران، هنوز به جلسات هیئت دولت دعوت نمی گردد.

منبع: فرارو

به "پادرمیانی هاشمی برای حناچی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پادرمیانی هاشمی برای حناچی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید