پیامدهای مالی لغو حج زائران خارجی برای عربستان

به گزارش وبلاگ پاییز، با توجه به اینکه سالیانه هر زائر هزاران دلار برای ادای مناسک حج هزینه می نماید، بدون شک لغو حج برای زائران خارجی پیامدهای مالی منفی برای عربستان سعودی خواهد داشت.

پیامدهای مالی لغو حج زائران خارجی برای عربستان

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ پاییز به نقل از خلیج آنلاین، وزارت حج و عمره عربستان سعودی اخیرا بیانیه ای را در مورد مراسم حج سال جاری منتشر کرد. این بیانیه نشان می دهد که عربستان سعودی در مورد حج سال جاری تصمیمی مشابه تصمیم سال گذشته را اتخاذ نموده است. بر اساس تصمیمی که اتخاذ شده 60 هزار حاجی امکان ثبت نام برای مشارکت در مراسم حج سال جاری را دارند. این افراد تنها از شهروندان عربستان و مقیمان این کشور هستند.

وزارت حج و عمره عربستان سعودی علت اتخاذ این تصمیم را تداوم شیوع ویروس کرونا خاطرنشان کرد .مراسم حج سال جاری که از اواسط جولای برگزار می گردد نیز به افراد واکسینه شده بین 18 تا 65 سال محدود خواهد بود.

ضررهای پیش بینی شده در مورد تصمیم نهایی حج در عربستان

در برابر تصمیم جدید عربستان سعودی مبنی بر محدود ساختن حج به شهروندان و ساکنان سعودی ، شرکت های دنیاگردی سعودی انتظار دارند که ضرر و زیان آنها به میلیون ها نفر برسد ، خصوصاً اینکه درآمد حج و عمره سالانه حدود 12 میلیارد دلار بوده است.

محدودیت حج برای شهروندان و ساکنان سعودی ، اجرای طرح چشم انداز 2030 که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی آن را شروع کرد، ضعیف می نماید.

عربستان امیدوار است که بتواند تا سال 2030 شش میلیون زائر و 30 میلیون زائر عمره را بپذیرد ، زیرا پیش بینی می شد با دستیابی به اهداف چشم انداز ، درآمد این کشور سالانه بیش از 50 میلیارد ریال باشد.

لغو پذیرش زائران از خارج، منجر به از بین رفتن درآمد کل عربستان خواهد شد، زیرا متوسط هزینه یک زائر در خانه 7000 ریال سعودی (1866 دلار) است، در حالی که هزینه کل حج برای یک نفر از خارج از کشور بین 4 تا 5 هزار دلار به طور متوسط است.

تصمیم برای محدود کردن سفر زیارتی به شهروندان و ساکنان سعودی ارزش صدور ویزا را که از 300 تا 500 ریال سعودی (80-135 دلار) است ، از دست می دهد.

مطالعه صورت گرفته توسط مرکز مشاوره های اقتصادی و اداری السجینی نشان داد که 40٪ از هزینه های زائران به مسکن و اسکان که چندین بخش و سطوح مختلف را نشان می دهد و 31٪ به بخش حمل و نقل اختصاص می یابد. 14٪ هزینه سوغاتی از کل هزینه و پس از آن غذا با 10٪ است ، در حالی که بقیه هزینه ها 5٪ کل را نشان می دهد .

زائران خارج از کشور چندین بخش در عربستان را احیا می نمایند ، از جمله تجارت گوشت (قربانی کردن)، حمل و نقل، رستوران ها و سایر زمینه هایی که درآمد زیادی برای کشور به همراه دارد. این زائران همچنین به افزایش تقاضای ریال عربستان در کشورهای مختلف دنیا یاری می نمایند که سال جاری این امر را از دست خواهد داد.

عدم وجود زائران خارجی در عربستان سعودی باعث از دست رفتن 200 هزار شغل در این کشور می گردد، بر اساس برآوردهای غیررسمی، از جمله بخش خدمات مانند اسکورت زائران، نگهبانی هتل ها، رانندگی وسایل نقلیه و کارهای نظافت و همچنین حمل و نقل ، پذیرایی ، غذا ، تجارت و بازاریابی بخشها فعالیت خود را از دست خواهند داد.

طبق اظهارات مطبوعاتی محمد سعد القرشی عضو کمیته حج در اتاق بازرگانی و صنایع در مکه، بازده اقتصادی 300 شرکت حمل و نقل در داخل مکه که فقط در حمل و نقل حجاج کار می نمایند، 900 میلیون ریال (معادل 240 میلیون دلار) در فصل حج سال 2019 قبل از شیوع اپیدمی کرونا بوده است.

روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا قبلاً اعلام نموده است که موسم حج که هر ساله برگزار می گردد و پنج روز به طول می انجامد، علاوه بر یاری به سودآوری سالانه 8 میلیارد دلار، منبع اعتبار عربستان در سطح سیاسی و مذهبی است.

سیمون هندرسون، متخصص امور عربستان سعودی در انستیتو واشنگتن تصمیم لغو حج را اقدامی سخت دانسته و توضیح داد که این امر می تواند بر اقتصاد عربستان تأثیر به سزایی بگذارد.

لغو پذیرش زائران خارجی برای سایر کشورهایی که دفاتر گردشگری آنها از سفرهای حجاج بهره مند می شوند، پیامدهای اقتصادی دارد. احمد البکری عضو فدراسیون اتاق های گردشگری مصر و صاحب یک شرکت گردشگری خاطرنشان کرد که این تصمیم سعودی با هدف حفظ جان انسان ها بوده است، اما در همان زمان ، شرکت های دنیاگردی به دلیل توقف کامل کار از زمان ظهور ویروس کرونا، آخرین نفس خود را می کشند.

البکری در اظهارات خود تاکید نمود که که خسارات در بخش دنیاگردی بسیار زیاد و متفاوت است و پیش بینی می گردد که به 400 میلیون پوند (6.2 میلیون دلار) برسد و بیشتر کشورهای اسلامی که زائران خود را به این کشور می فرستادند نیز با این بحران روبرو هستند.

عربستان برای پیش برد طرح چشم انداز 2030 بر روی بخش گردشگری و برگزاری مراسم حج و زیارت حساب ویژه ای باز نموده بود درحالی که در سال گذشته در نتیجه شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراسم حج، عربستان 28 میلیارد دلار در این زمینه زیان کرد.

با کاهش قیمت نفت و گسترش شیوع کرونا، اکنون اقتصاد عربستان با رکود روبرو است. چالش های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، قطع شدن درآمدهای ارزی حاصل از سفر حجاج و جنگ نفتی عربستان با روسیه سبب شده است ریاض برای جبران کسری بودجه خود به سیاست ریاضت اقتصادی روی آورد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "پیامدهای مالی لغو حج زائران خارجی برای عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامدهای مالی لغو حج زائران خارجی برای عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید